Aqua: Život v oceánech - recenze z pohledu sólohraní
Hra Aqua: Biodiversity in the Oceans mě zaujala hned, jak jsem objevila její existenci. Pro krásně vypadající abstraktní hry s přírodní tematikou mám slabost. Dokázala se zařadit po bok mé oblíbené Kaskádie, nebo jí nesahá ani po kotníky?
Počet hráčů: 1-4
Věk: 8+
Příprava: 2 minuty
Sólohra: 15 minut
Ve hře Aqua: Život v oceánech budete z hexových dílků postupně budovat korálové útesy, ve kterých se zabydlí malí živočichové a časem mohou přilákat i větší mořské tvory.
Komponenty
Veškeré komponenty jsou v této hře kartonové. Jedná se ale o opravdu kvalitní tlustý karton, který navíc zdobí krásné ilustrace, o něž se postaral známý Vincent Dutrait.
Součástí krabice jsou kartonové díly, ze kterých si v ní sestavíte jednoduchý, ale praktický insert, ve kterém má vše své místo.
Z pohledu sólohraní
Sólo hra funguje velmi jednoduše. V krabici necháte náhodných 19 dílků korálů tak, aby partie skončila po 17 kolech stejně jako při hře více hráčů. V každém tahu si budete vybírat ze 3 dílků, zbylé dva pak odhodíte.
Vybraný dílek musíte vždy přiložit tak, aby alespoň jedna jeho strana navazovala na stejnou barvu. Jakmile se vám podaří vytvořit šestiúhelníkovou oblast tvořenou třemi korály stejné barvy, automaticky na ni položíte malé zvíře téže barvy. Na malá zvířata různých druhů ležící ve správném tvaru pak budete moct navíc umístit také velké živočichy.
Na konci hry získáte body za všechny umístěné malé i velké živočichy, za útesy a za splněné podmínky jednotlivých ekosystémů.
Za útes je považována oblast stejné barvy, která čítá 4 a více dílků korálů, ale netvoří šestiúhelník (tzn. nepokládáte na ni malé zvíře). Každá taková oblast pak přinese body za malá zvířata, která s ní sousedí. Tvorba útesů mi přišla zpočátku velmi komplikovaná, až zbytečná, když se ale na ni v pozdějších partiích zaměříte (např. šestý scénář vám nedá moc na výběr, protože musíte získat alespoň 20 bodů za útesy), zjistíte, že se na nich dá nahrát opravdu hodně bodů.
Ekosystémy, tedy bodovací dílky pro danou partii, fungují tak, že buď můžete hrát standardní hru, kdy si ze všech 24 dílků zvolíte náhodně nebo dle svého výběru, nebo můžete hrát podle jednotlivých scénářů.
Se scénáři začíná v sólu ta pravá zábava. Jsou designované stejně jako v Kaskádii, najdete tu tedy určené, které bodovací podmínky (destičky ekosystémů) budou ve hře, minimální počet bodů, kterého musíte dosáhnout, a zároveň většinou i nějaký další cíl, který musíte pro vítězství scénáře splnit (např. mít alespoň 20 bodů za velká zvířata, mít jedno malé zvíře od každého druhu nebo získat body za alespoň 4 ekosystémy).
Zároveň ale vždy, ať už hrajete se scénáři nebo nikoliv, budete ke každému ekosystému náhodně přiřazovat malého živočicha, kterého se pro danou partii bude bodovací podmínka týkat. I opakované hraní scénářů tak může být pokaždé jiné. Vnáší to do hry o něco více náhody, ale zároveň obrovskou znovuhratelnost.
Překvapilo mě, jak jsou partie v sólu rychlé (cca 10-15 minut). Díky tomu ale u jedné partie nikdy nezůstane. Vždycky mám chuť zkusit to znovu, když prohraju, nebo v případě výhry přejít na další scénář. Vzhledem k výborným scénářům se nemusíte bát, že by se vám hra hned ohrála. Je zde 15 různých scénářů a není úplně jednoduché je splnit (já jsem po 22 partiích u osmého a nároky se stále stupňují). Navíc najdete v pravidlech ještě další výzvy a úpravy, které lze případně se scénáři různě kombinovat.
Inspirace Kaskádií je podle mě u této hry naprosto evidentní, ale nijak mi to nevadí. Díky tomu, jak jsou dílky zase jinak členěné, možnosti bodovat nejen živočichy, ale i útesy, a pokaždé jiné kombinaci ekosystému k dalšímu skórování se ze hry stává parádní sólový mozkovar, který je dostatečně jiný, abych měla chuť vlastnit a hrát obě zmiňované hry.
Závěrem
Aqua: Život v oceánech je krásně vypadající abstraktní hra dánských autorů, za jejímž vizuálem stojí známý ilustrátor původem z Francie Vincent Dutrait. Sólo partie jsou velmi rychlé (10-15 minut) a díky skvělé sérii scénářů a výzev (ve stejném stylu jako můžete znát z Kaskádie) se vám hra hned tak neohraje.
Pokud máte rádi hry s přikládáním dílků, s přírodní tematikou a sólohraní podle scénářů, můžu hru Aqua vřele doporučit vaší pozornosti.
Za poskytnutí hry na recenzi velmi děkuji vydavatelství REXhry.
Aqua: Život v oceánech (Aqua: Biodiversity in the Oceans)
Autor: Dan Halstad a Tristan Halstad
Ilustrátor: Vincent Dutrait
Vydavatel: REXhry, Sidekick Games
Čeština: ano, lokalizace
Komentáře
Okomentovat